Ako s mobilnou komunikáciou a internetom pri cestovaní?
Po minulotýždňovej ceste v Gruzínsku, Azerbajdžane, Arménsku a Náhornom Karabachu mi veľa známych dáva otázky, ako je možné, že vôbec neregistrovali moju týždňovú neprítomnosť. V novinách pribúdali príspevky a moje komentáre uplne štandardne, dokonca ani zo sociálnej siete som "nevypadol". Nebol som v krajinách EÚ - to je internet a dostatok kaviarní všade?
Žijeme v modernej dobe, kedy je online komunikácia možná do rozmerov, ktorú si pripustíme, alebo potrebujeme. Čo sa týka kaviarní s možnosťou napojenia sa na verejne dostupnú WiFi, začíneme byť pozadu pravdupovediac už my. Už niekoľko rokov pozorujem, že v krajinách ako Ukrajina, Moldavsko, či dokonca teraz všetky krajiny na Kaukaze, je internet v kaviarňach a reštauráciach bežný. Je dokonca štandardom a to zpravidla podstatne kvalitnejší a rýchlejší, ako u nás.
Pri mojej potrebe byť online hlavne na nete vylučujem hľadanie kaviarní a spoliehanie sa na kvalitu lokálnej WiFi.
Keďže napr. v Ruskej federácii v kaviarňach je potrebná registrácia a to na ich domáce mobilné číslo, ja pri svojich cestách vyslovene uprednostňujem zakúpenie si SIM karty domáceho operátora. Samotné SIM karty, ale aj služby sú mimo SR a vlastne celú EÚ podstatne kvalitnejšie a výrazne lacnejšie. Niekdy dokonca za zlomok cien našich operátorov.
Pokrytie mobilným signálom napr. v Gruzínsku aj popri železničnej trati z Tbilisi do Gori je výborné a po celej trase je viac menej dostupná 3G sieť s kvalitným prenosom dát. To sa u nás žial nedá povedať ani pri hlavnej železničnej trati Trnava - Bratiislava a Galanta - Bratislava.
Mobilá komunikácia a hlavne prenos dát v roamingu v krajinách mimo EÚ u našich operátorov vychádza naozaj mimoriadne draho. Zakúpenie SIM karty domáceho operátora hodnotím teda za rozumný krok aj pri tranzite na jeden deň.
Pozor! V niektorých krajinách sú SIM karty vydávané na základe predloženia cestovného pasu. Nie je teda vhodné kartu následne niekomu darovať, predať či stratiť. Problémy by sa totiž mohli dostaviť dodatočne v možnosti jej zneužitia.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.