Bezpečne v lese
Krásne počasie nás láka do prírody, pri pobyte vonku je dôležité myslieť aj na bezpečnosť. Na rozdiel od iných prírodných katastrof, väčšinu lesných požiarov spôsobia ľudia a teda im dokážu aj predchádzať. Pár tipov čo robiť, aby ste chránili les aj seba:
• Vznikajúci požiar okamžite nahláste na tiesňovú linku.
• Zakladajte oheň len tam, kde je to povolené. Je zakázané zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a tiež vypaľovať porasty.
• Nikdy nenechávajte ohnisko bez dozoru, vždy ho uhaste vodou a prehrabaním pahreby sa uistite, že popol vychladol skor než odídete.
• Narábajte opatrne so svietidlami a vyhrievacími telesami, plnenými horľavými látkami. Zásoby paliva dopĺňajte len, keď sú nádoby vychladnuté a nalievajte ich opatrne, aby ste nerozliali okolo.
• Nevyhadzujte cigarety, zápalky ani iné horiace predmety z áut.
• Noste zo sebou vodu, malú lopatu alebo hasiaci prístroj, ak sa chystáte zakladať oheň. Odstráňte z okolia ohniska všetko horľavé.
Tipy na evakuáciu
• Po výzve sa okamžite vzdiaľte z miesta ohrozenia. Ak je to možné, pomôžte iným ľuďom v ohrození dostať sa do bezpečia.
• Oboznámte sa vopred s evakuačnými trasami a noste zo sebou pomôcky na prvú pomoc a poslednú záchranu (napr. hasiaca deka, protipožiarna prikrývka).
• Obliekajte si do lesa ochranné odevy a obuv, ktoré vás ochránia pred lietajúcimi iskrami a horúcim popolom.
Ak sa ocitnete v horiacom lese
• Nepokúšajte sa utiecť pred plameňmi. Namiesto toho hľadajte vodnú plochu – jazierko alebo rieku, ktorá sa vám môže stať útočiskom.
• Ak na blízku nieje žiadna voda, nájdite jamu alebo iné nižšie položené miesto s čo najmenším porastom vegetácie, ľahnite si na zem a prikryte si telo mokrou látkou (oblečením, dekou) alebo zeminou. Zostante pri zemi a počkajte, kým oheň nedohorí.
• Chráňte si pľúca a dýchacie cesty mokrou látkou na tvári, ktorá vám zabráni vdychovať dym.
Ak sa chystáte do lesa a chcete si overiť, či sa práve nepoberáte do oblasti so zvýšenou hrozbou požiaru, aktuálne informácie nájdete vo forme dennej predpovede indexu požiarneho nebezpečenstva v lesoch, ktorý zverejňuje SHMU na adrese http://www.shmu.sk/sk/?page=1608.
Spoločným znakom lesných požiarov je postupné šírenie plameňa. Rýchlosť šírenia požiaru závisí od hustoty, druhu a stavu rastlinného pokrytia, jeho vlahy, od vlhkosti vzduchu a jeho teploty, charakteru a reliéfu prostredia, klimatických podmienok a rýchlosti vetra. V prvej fáze vzniká pozemný požiar, ktorý za určitých podmienok môže prejsť do korunového požiaru. V machovitej pôde sa požiar môže preniesť do hĺbky, čím vzniká podzemný požiar. Pri týchto požiaroch hrozí v dôsledku vyhorenia koreňov stromov nebezpečenstvo vzniku prepadlísk a zavalenie stromami. Pri lesných požiaroch môže dôjsť v dôsledku prehriatia vzdušných prúdov alebo silného vetra k prenosu požiaru horiacimi časticami aj na väčšie vzdialenosti.
Pomôžte svojim deťom porozumieť rizikám spojeným s požiarmi lesa, naučte ich predchádzať im dodržiavaním zásad, poskytnite im informácie o tom, čo sa deje počas požiaru, ako sa môžu chrániť a ako sa majú vtedy správať a povzbuďte ich v skúmaní vhodných postupov. Užívajte si prírodu so svojimi blízkymi tak, aby ste boli v bezpečí a so sebou si odniesli len pekné zážitky.
Tím DHZ POLE
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.