"Černobyl a my..."
Sereď | Od tragédie v Ukrajinskej atómovej elektrárni Černobyl zajtra uplynie neuveriteľných 25 rokov. Štvrťstoročie je dostatočne dlhá doba pre poučenie sa z jadrovej havárie zatiaľ najväčšej v histórii a s najničivejšími následkami na všetko živé. A dlhá doba na štúdium sily prírody, ktorá sa postupne s vážnymi následkami výbuchu a následného rádioaktívneho zamorenia okolia vysporiadúva.
Príroda a jej sily iba nedávno znovu ukázali, ako môže byť aj človek v nesmierne vyspelej spoločnosti bezmocný. Jadrová havária v Japonskej Fukushime je toho jasným dôkazom.
Pred dvomi rokmi sme do Ukrajinského Černobylu urobili expedíciu. Stáli sme iba niekoľko desiatok mestov od havarovaného reaktora, jedli v kantýne elektrárne od reaktora oddelenej iba niekoľkými múrmi. Navštívili sme Pripyať, Černobyl, Kyjev... Fotografovali sme a filmovali. A práve originály fotografií spolu s videozáznamami sú vzácnymi materiálmi z inkriminovanej oblasti.
Žijeme v dobe, kedy sme si na šírenie informácií po Zemeguli prakticky online zvykli tak ako na to, že ráno slnko vyjde a večer zapadne. V priamom prenose pozeráme vojny, menenie vlád v krajinách zmietajúcich sa v občianskych nepokojoch, dopravné nehody, zasadania parlamenov či štarty raketoplánov do vesmíru. Aj tragédia v už spomínanej Fukushime bola do sveta šírená prakticky online. Niet však nad osobné skúsenosti. A práve o ne sa už zajtra
v utorok 26. apríla 2011 o 19.00 hodine v štúdiu SOL v diskusii na tému " Černobyl a my ... "
podelíme o zážitky z expedície. Na posedenie pri šálke kávy pozývame všetkých záujemcov, ktorí sa o tejto téme chcú dozvedieť viacej. K téme JE Jaslovské Bohunice sa vyjadrí Ivan Sklenár, dlhoročný pracovník elektrárne a VÚJE. Premietané budú fotografie a videofilm z absolvovanej expedície.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.