Členovia Modulu núdzového ubytovania sa zúčastnili medzinárodného cvičenia na ostrovoch Karibského pobrežia
Prezídium HaZZ |MM| V dňoch 14. - 18. septembra 2019 sa členovia Modulu núdzového ubytovania (ETC Module – Emergency Temporary Camp Module) zúčastnili medzinárodného cvičenia Plug-In-Exercise na ostrovoch Karibského pobrežia. Ostrovy Curacao, Bonaire a ďalšie priľahlé ostrovy boli zasiahnuté hurikánom Eurian, ktorého ničivá sila dosiahla najvyšší stupeň ohrozenia. Spolu s výdatnými zrážkami spôsobil rozsiahle škody na životoch a majetku obyvateľstva, poškodil infraštruktúru na ostrovoch a podľa získaných informácií 10 000 - 15 000 osôb ostalo bez domovov. Po aktivácii Európskeho mechanizmu civilnej ochrany bola akceptovaná pomoc postihnutou krajinou z viacerých členských krajín EU. Zo Slovenska bol vyslaný Modul núdzového ubytovania, ktorý poskytuje, v prípade mimoriadnej udalosti pomoc katastrofou postihnutému obyvateľstvu: núdzové ubytovanie v stanoch, hygienické zázemie (toalety, sprchy kontajnerového systému), registráciu rezidentov, zdravotnícku a psychologicko-sociálnu starostlivosť. Na poskytovaní tejto pomoci spolupracujú príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) spolu s členmi Asociácie samaritánov Slovenskej republiky (ASSR). Vyslaný tím za HaZZ bol v zložení mjr. Bc. Mgr. Sergej Savin – veliteľ modulu, kpt. Mgr. Martin Kamas – veliteľ tábora/zástupca veliteľa modulu, mjr. RNDr. Katarína Domianová – styčný dôstojník modulu. Za ASSR bola vyslaná Mgr. Renata Penazzi – zástupca veliteľa modulu.
Cieľom cvičenia bolo poskytnutie pomoci postihnutému obyvateľstvu. Spolupráca s medzinárodnými tímami nasadenými pri mimoriadnej udalosti (Modul pátrania a záchrany z Rakúska a Curacaa, Modul vysokokapacitného čerpania z Holandska, Zdravotnícky modul EMT 2 zo Španielska a Koordinačný tím zložený z expertov z členských štátov EU) a miestnymi úradmi (Ministerstvo vnútra, Ministerstvo zdravotníctva a predstavitelia miestneho krízového manažmentu) boli kľúčovým momentom pre dosiahnutie cieľa.
Členovia modulu si mali možnosť prejsť celým misijným cyklom od aktivácie modulu, nasadenia v hurikánom postihnutej krajine, procesom odovzdania kompetencií, až po ukončenie misie. Jednou z najnáročnejších výziev pre celý tím bolo testovanie schopnosti pracovať v miestnych extrémnych klimatických podmienkach, ktoré pripravilo karibské počasie s vlhkosťou vzduchu 85-90% a teplotami do 40°C.
Konzorcium cvičenia Plug-In-Exercise Caribbean Coast 2019vyzdvihlo profesionálny prístup expertov ETC k plneniu zadaných úloh, profesionalitu a pripravenosť pomáhať nie len doma - na Slovensku, alebo na území EÚ, ale aj kdekoľvek na svete, kde je pomoc potrebná.
Projekt ETC Module – Emergency Temporary Camp Module, je realizovaný v rámci Operačného programu „Kvalita životného prostredia“ vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.