Ďalších 58 obcí si prevzalo protipovodňovú techniku
MVSR |MM| Živelné záplavy spôsobené prietržou mračien alebo topiacim sa snehom za sebou zanechávajú zdevastované domy, cesty a autá. Takto rozvodnené rieky často ochromujú bežný život v obciach aj na západe Slovenska. Dnes najohrozenejšie z nich dostali od ministerstva vnútra na boj proti vodnému živlu špeciálne prívesné vozíky s protipovodňovou technikou. Obciam majú pomôcť lepšie sa pripraviť na vysokú vodu a chrániť tak životy a majetok ich obyvateľov. Táto pomoc je financovaná z eurofondov a do konca roka poputuje do viac ako 600 najohrozenejších obcí na celom Slovensku.
Protipovodňová technika si lepšie poradí s veľkou vodou
Niekoľko druhov čerpadiel, generátor elektriny, prenosné osvetlenie a protipovodňové bariéry. Toto všetko nájdu dobrovoľní hasiči v protipovodňových prívesných vozíkoch, ktoré v týchto mesiacoch dostávajú k dispozícii od ministerstva vnútra obce ohrozené povodňami. „Keďže povodne u nás za posledných 10 rokov spôsobili škody za viac ako 702 miliónov eur, rozhodli sme sa podporiť obce pri zvládaní krízových situácii v čase záplav a znížiť tak negatívne dôsledky ničivej vody. S pomocou Európskej únie dokážeme takýto vozík plný protipovodňovej techniky poskytnúť dobrovoľným hasičom vo viac ako 600 obciach,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie.
Pomoc dostalo aj 58 samospráv zo západného Slovenska
Dnes si zástupcovia miest a obcí z Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja prevzali od ministra vnútra kľúče od špeciálne upravených prívesných vozíkov s protipovodňovou technikou. Určené sú na zásahy dobrovoľných hasičov, ktorí tak budú lepšie pripravení na veľkú vodu a schopní účinnejšie chrániť zdravie ľudí a tiež ich majetok a miestnu infraštruktúru. Z novej techniky sa od dnes môžu tešiť obyvatelia 58 obcí z okresov Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Obce, ktoré takúto pomoc dostanú boli vybrané na základe miery povodňového rizika ako aj podrobnej analýzy databázy zásahov hasičov a záchranárov.
Bojovať s povodňami budeme účinnejšie
Lepšie chrániť zdravie a majetok ľudí pred následkami záplav na lokálnej úrovni má 621 protipovodňových vozíkov umiestnených priamo v obciach. Miestne záchranné tímy tak budú vedieť rýchlejšie reagovať na mimoriadnu situáciu a dokážu predísť rozsiahlejším škodám. Pomáhať pri povodňových situáciách zasahujúcich väčšie územia budú regionálne intervenčné balíky so špeciálnou technikou rozmiestnené do všetkých krajoch. Vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia vzniknú aj dva moduly protipovodňovej ochrany tvorené špecializovanými záchranárskymi tímami, ktoré budú schopné zasiahnuť v extrémnych podmienkach v rámci Slovenska ale aj za jeho hranicami.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.