Deviateho septembra si pripomíname pamiatku obetí holokaustu a rasového násilia
MVSR|MM| V deviaty septembrový deň si Slovenská republika pripomína pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia na pamiatku desiatok tisíc obetí z radov židovského obyvateľstva a ostatných menšín, dôsledok režimu Slovenského štátu.
Napriek tomu, že od týchto tragických udalostí uplynulo viac ako 70 rokov, a nedávno sme si pripomenuli 70. výročie SNP, v spoločnosti sa neustále objavujú snahy rôznych extrémistov a pseudohistorikov spochybňovať, zľahčovať, či ospravedlňovať deportácie Židov z územia Slovenského štátu a obhajovať jeho vedúcich predstaviteľov. Takéto snahy sú nielen prekrúcaním zrejmých historických faktov, ale znevažujú pamiatku vyše 70 000 obetí rasového zákonodarstva na území Slovenska.
Odkaz týchto tragických udalostí je platný aj dnes, keďže holokaust sa nezačal plynovými komorami, ale slovami o príživníkoch, parazitoch, pijaviciach na tele národa, ktoré treba odstrániť. Podobné dehumanizujúce, paušálne odsudzujúce výroky na základe príslušnosti k určitej skupine, hoci namierené voči iným skupinám obyvateľstva než v minulosti , pozorujeme aj dnes. Preto by mali byť udalosti spred 70-tich rokov varovaním, až kam môže takáto rétorika živená rasizmom a nenávisťou vyústiť.
Ministerstvo vnútra SR spúšťa projekt zameraný na zvýšenie efektivity pri monitorovaní, odhaľovaní a objasňovaní extrémizmu v kyberpriestore
Uvedomujúc si nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nárast prejavov extrémizmu v prostredí internetu pre celú spoločnosť, a reagujúc na nové trendy v spôsobe organizovania, náboru a vzniku extrémistických skupín, začalo MV SR realizovať v uplynulých dňoch projekt zameraný na zvýšenie efektivity pri monitorovaní, odhaľovaní a objasňovaní extrémizmu v kyberpriestore s názvom EMICVEC /Effective monitoring, investigation and countering of violent extremism in cyberspace/.
Jeho výstupom bude počas najbližších dvoch rokov:
- vytvorenie nových vzdelávacích programov pre políciu k problematike extrémizmu s dôrazom na jeho prejavy v prostredí internetu,
- budovanie kapacít PZ SR na analýzu a monitoring tejto problematiky,
- komplexná kampaň zameraná na verejnosť.
Do projektu budú zapojené partnerské organizácie zo Slovenska, Českej republiky a Nemecka.
Projekt EMICVEC je realizovaný s podporou Európskej únie v rámci programu Európskej komisie Predchádzanie a boj proti trestnej činnosti.
Oboznámte sa aj s vyhlásením Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.