EP bude monitorovať korupciu a slobodu tlače, posvieti si aj na Slovensko
Európsky parlament |MM| Poslanci budú v nasledujúcich mesiacoch intenzívnejšie monitorovať právny štát v EÚ, najmä v oblasti korupcie a slobody médií. Zaujímať ich bude aj pokrok vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka.
Výbor EP pre občianskej slobody (LIBE) zriadil Monitorovaciu skupinu pre právny štát (ROLMG), ktorá sa pod vedením poslankyne Sophie in ‘t Veld (ALDE, NL) po prvýkrát stretla v utorok.
Monitorovacia skupina nadviaže na dve ad hoc delegácie, ktoré Európsky parlament vyslal po vražde novinárky a blogerky Daphne Caruany Galizie v decembri 2017 na Maltu a po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v marci 2018 na Slovensko. Podkladom pre ich prácu budú aj dve uznesenia EP so závermi a odporúčaniami vo vzťahu k Malte (zo dňa 15.11.2017) a Slovensku (zo dňa 19.04.2018).
Európsky parlament znepokojuje nedostatočný pokrok vo vyšetrovaní vrážd v oboch krajinách, ale aj opakujúce sa tvrdenia o obťažovaní a zastrašovaní novinárov či množiace sa obvinenia z korupcie a podvodov. Cieľom novej monitorovacej skupiny je poskytnúť plnú podporu snahám o dosiahnutie spravodlivosti a zaistenie dodržiavania princípov právneho štátu.
Mandát monitorovacej skupiny, ktorý vyprší 31. decembra, jej umožňuje zorganizovať vypočutia a formálne stretnutia, ale aj vyslať poslancov na prieskumné pracovné cesty. Skupina by mala o svojej činnosti priebežne informovať celý Európsky parlament. Na konci svojho pôsobenia predloží plénu návrh uznesenia.
Členmi monitorovacej skupiny budú okrem jej predsedníčky Sophie in ‘t Veld (ALDE, NL) aj Roberta Metsola (EPP, MT), Josef Weidenholzer (S&D, AT), Judith Sargentini (Zelení/EFA, NL), Laura Ferrara (EFDD, IT) a Auke Zijlstra (ENF, NL). Skupiny ECR a GUE/NGL zatiaľ svojich členov nenominovali.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.