Krajská prokuratúra zrušila obvinenie vznesené voči aktivistom Greenpeace
Netrvalo dlho a Krajská prokuratúra v Trenčíne na základe sťažnosti zrušila obvinenie vznesené vyšetrovateľom voči 12-tim aktivistom protestujúcim proti ťažbe uhlia vyvesením transparentu Greenpeace na ťažobnej veži v Novákoch. Podľa prokuratúry aktivisti neohrozili žiadne verejnoprospešné zariadenie a svojim konaním tak nemohli naplniť skutkovú podstatu trestného činu za aký boli obvinení. Nebola ohrozená ani prevádzka bane Nováky a ani jej zamestnanci.
Už krátko po vznesení obvinenia a uvalení vyšetrovacej väzby na aktivistov zasiahol generálny prokurátor, na základe čoho boli obvinení z väzby prepustení. V prípade ich uväznenia Generálna prokuratúra dospela k záveru, že dôvody väzby neexistovali ani pri podávaní návrhu na jej uvalenie.
Aj v tomto medzinárodne mimoriadne citlivom prípade, kde dnes vieme, že sloboda slovenských a zahraničných aktivistov protestujúcich nenásilnou formou bola obmedzená nezákonne, je na mieste zamyslieť sa, či konanie prokurátorov a sudcov sa nedá nazvať svojvôľou a či ich prakticky nulová zodpovednosť je v poriadku. Predsa nemôže stačiť odôvodnenie orgánu činného v trestnom konaní, že sa jednalo o jeho právny názor, pri takto fatálnom zlyhaní, akým nezákonné uväznenie aktivistov nepochybne je.
Už po uväznení aktivistov vznikla verejná diskusia k téme, či je normálne, že aktivisti protestujúci nenásilne a svojim protestom nič nepoškodzujúci mali byť uväznení a bývalý poslanec NR SR známy balením peňazí pravdepodobne pochádzajúcich z nezákonných zdrojov podľa publikovaných informácií blízkych tej istej bani tak promptne a razantne riešený nebol.
Onedlho uplynie 30 rokov od Nežnej revolúcie a aj na tomto prípade je vidieť, že mocenské maniere z čias totality niektorým predstaviteľom moci nie sú cudzie.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.