Migrácia a migračná politika rezonovali na Salzburskom fóre v Bratislave
MVSR |MM| Potrebné je riešiť príčiny migrácie, nielen jej dôsledky. Podľa ministerky vnútra SR Denisy Sakovej sa na tom zhodli všetci partneri Salzburského fóra, ktorí zasadali v Bratislave 28. a 29. novembra 2018. Okrem najviac diskutovanej témy, ktorou bola migrácia a migračná politika, hovorili aj o úlohách Frontexu a podpore krajinám západného Balkánu. Na fóre sa okrem stálych členov zúčastnili aj ministri vnútra krajín západného Balkánu a Moldavska. Jednou z úloh fóra je koordinovať aktivity a postoje členských krajín a partnerov k aktuálnym otázkam, ktoré rezonujú v Bruseli.
Budeme dbať na to, aby vonkajšia ochrana hranice bola vysoko efektívna. Chceme, aby readmisné dohody a návratová politika takisto boli plnené na sto percent. Zároveň sme sa zhodli na tom, že príčiny migrácie vždy treba riešiť v krajinách pôvodu, prípadne v tranzitných krajinách, a nielen v krajinách, kde migranti žiadajú o azyl," ozrejmila ministerka Saková.
Doplnila, že účastníci hovorili aj o úlohách Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž a jej mandáte. Partneri sa zhodli, že agentúra má mať len doplňujúcu úlohu, prioritná úloha pri ochrane hranice patrí konkrétnej krajine. Názory zástupcov sa podľa Sakovej nelíšia ani v otázke rozšírení kompetencií agentúry v oblasti readmisií.
Čo sa týka počtu zamestnancov agentúry, ministerka zdôraznila, že najskôr je potrebné stanoviť kompetencie a úlohy agentúry. Keďže sa názory na počet jej členov medzi partnermi Salzburského fóra líšili, rakúska strana podľa jej slov navrhla, že vypracuje kompromisný návrh. Predložiť by ho mali budúci týždeň v Bruseli na Rade ministrov vnútra. Informovala, že v súčasnosti sa v návrhu hovorí zhruba o 10.000 odborných pracovníkoch v rôznych kategóriách.
V stredu 28. novembra 2018 sa rokovanie týkalo prevažne krajín západného Balkánu. "Máme za to, že krajiny západného Balkánu v roku 2015 a 2016 odviedli veľmi veľký kus práce v oblasti zmiernenia migračného tlaku na vonkajšiu hranicu EÚ," povedala Denisa Saková. Diskutovalo sa o požiadavkách týchto krajín ohľadom technického zabezpečenia, ľudských zdrojov a operačnej úrovne ich pôsobenia v rámci riešenia otázok migrácie. "Nesmieme zaspať na vavrínoch. Napriek tomu, že sa darí zvládať a obmedzovať migračný tok po balkánskej trase, je dôležité, aby táto pomoc balkánskym krajinám pokračovala," doplnil námestník MV ČR Jakub Kulhánek.
Jakub Kulhánek ozrejmil, že témy ako ochrana hraníc, bezpečnosť a migrácia sú rovnako ako pre Slovensko kľúčové aj pre Českú republiku. "Preberali sme kľúčové body reformy európskeho migračného systému, o ktorých budeme hovoriť budúci týždeň na stretnutí ministrov vnútra štátov EÚ v Bruseli. Toto dvojdňové rokovanie dokázalo, že krajiny SF sa v týchto bodoch jasne zhodujú," uviedol. Zdôraznil, že partneri sa neprišli uisťovať o tom, či problémy vnímajú rovnako, ale ladili už konkrétne riešenia, ktoré budú prezentovať v Bruseli.
Generálny sekretár rakúskeho ministerstva vnútra Peter Goldgruber potvrdil, že partneri fóra majú spoločnú víziu bezpečnej Európy. Dúfa, že podporia návrhy rakúskej strany, o ktorých budú rokovať nasledujúci týždeň. V súvislosti s Frontexom pripomenul dôležitosť zachovania suverenity krajín. Čo sa týka návratovej politiky, je podľa neho potrebné vyvíjať väčší tlak na krajiny pôvodu. Doplnil, že premyslieť si treba aj systém návratu osôb, čo si vyžaduje rýchlu reakciu. Zdôraznil potrebu návratu migrantov do bezpečných tretích krajín a krajín pôvodu.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.