Migračný úrad MV SR pôsobí už viac ako štvrťstoročie
MVSR |MM| Dňa 13. júla 1993 prijala vláda SR uznesenie č.501, ktorým bol zriadený Migračný úrad MV SR . Ten v plnom rozsahu nahradil vtedajší Sekretariát splnomocnenca vlády SR pre otázky utečencov, ktorý vykonával svoju činnosť už od roku 1991.
O kompetenciách a úlohách migračného úradu, ktoré sa občas zvyknú zamieňať s aktivitami úradu hraničnej a cudzineckej polície, alebo dokonca aj s úlohami ministerstva zahraničných vecí, sa možno dočítať v tematickej brožúrke s podtitulom 25 rokov existencie (PDF, 2 MB).
Počas svojho pôsobenia migračný úrad realizoval okrem svojej štandardnej činnosti viacero úspešných projektov s medzinárodným dosahom. Spomenúť možno pomoc utečencom v dôsledku občianskej vojny v bývalej Juhoslávii, presídlenie ukrajinských občanov slovenského pôvodu postihnutých černobyľskou tragédiou, či z nedávnej minulosti projekt pomoci Rakúsku počas tzv. migračnej krízy v rokoch 2015-2016.
Aktivít, na ktorých sa zamestnanci migračného úradu podieľajú doma aj v zahraničí, je ale ešte oveľa viac. Ide o prácu, ktorá si vyžaduje odbornosť, neustále vzdelávanie, ale aj ľudskosť a zároveň oddanosť pre rešpektovanie práva.
Výsledky potom hovoria samé za seba – stabilný azylový systém v súlade s medzinárodnými štandardami.
Migrácia je objektívne súčasťou nášho každodenného života. Aj bez nášho pričinenia jej význam sústavne rastie, a ak s ňou budeme cieľavedome pracovať, môže spoločnosti prinášať prospech. V prípade, že ju budeme podceňovať alebo ignorovať, môže spôsobiť problémy v politickom, hospodárskom, ako i spoločenskom živote našej krajiny.
Ako v úvode brožúrky hovorí dlhoročný riaditeľ migračného úradu Ing. Bernard Priecel: „Keďže migrácia objektívne ovplyvní našu budúcnosť, my musíme ovplyvňovať migráciu."
Utečenci, ktorým sa venuje migračný úrad, tvoria len jednu skupinu migrujúcich osôb, ktorá mnohokrát býva nesprávne interpretovaná. Viac ako 25 rokov tu ale pôsobí úrad, ktorý tejto problematike rozumie. Jeho zamestnanci si budú aj naďalej plniť svoje povinnosti pri ochrane tých, ktorí pomoc skutočne potrebujú, zohľadňujúc záujmy občanov Slovenskej republiky a zároveň rešpektujúc medzinárodné záväzky.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.