Minister vnútra R. Kaliňák na stretnutí G6 v Ríme
MVSR |MM| Minister vnútra SR Robert Kaliňák sa dnes v Ríme stretol s ministrami vnútra zoskupenia G6. Hovorili o vývoji migrácie, islamskej radikalizácie, terorizme a bezpečnosti v spoločnosti ako aj o nových opatreniach, ktoré plánujú prijať v rámci počítačovej kriminality a útokoch v kyber priestore.
G6 je neoficiálna skupina ministrov vnútra združujúca krajiny Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Poľsko, ktoré disponujú najširšou populáciou a teda aj majoritným hlasovaním v Rade Európskej únie. Slovensko bolo na rokovanie prizvané ako aktuálne predsedajúca krajina v Rade EÚ.
Ministri sa na stretnutí dotkli aj problematickej situácie v oblasti migrácie v tomto roku. Kým príliv migrantov sa cez balkánsku cestu podarilo v tomto roku eliminovať, problematickou Stredomorskou cestou do Európy cez Taliansko prúdia desaťtisíce migrantov, drvivá väčšina z nich je ekonomických. Do 31. augusta 2016 prišlo do Talianska viac ako 118-tisíc nových migrantov, čo je o takmer 3000 ľudí viac ako počas rovnakého obdobia minulého roka. Situáciu by mali pomôcť vyriešiť tzv. migračné kompakty a dohody s krajinami ako Mali, Etiópia, Senegal, Nigéria a Niger, ktoré boli vytipované ako najproblematickejšie.
Ministri rozoberali teroristické hrozby v Európe ako aj nárast islamskej radikálizácie a počtu bojovníkov na strane Islamského štátu zo strany členských štátov EÚ. Nejde pritom len o ľudí, ktorí prišli na územie Európy v rámci migračnej vlny ale aj obyvateľov, ktorí sa narodili v Európe a dnes bojujú na strane Islamského štátu, alebo sa vycvičení vrátili do Európy ako jeho bojovníci.
Robert Kaliňák, minister vnútra SR:„Islamská radikalizácia prichádza práve po tom ako sa nezvládne systém integrácie. Prevencia je najjednoduchšia cesta ako znížiť islamskú radikalizaciu spoločnosti. Na Slovensku žije veľmi malá komunita moslimov a rastie len veľmi mierne. Našou snahou je ich veľmi rýchlo integrovať do našej spoločnosti, čomu venujeme veľkú pozornosť. Snažíme sa pracovať nielen s lídrami moslimskej komunity ale aj s jej jednotlivými členmi a dôraz kladieme predovšetkým na mladých ľudí, ktorí by mohli zísť na cestu islamskej radikalizácie.“
Skupina G6 bola založená v roku 2003 pôvodne ako G5 s cieľom sústredenia sa na oblasti ako terorizmus, islamská radikalizácia, imigrácia, právo a poriadok a v roku 2006 sa k nej pridalo aj Poľsko.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.