V minulom týždni sa v Galante konalo slávnostné odovzdávanie protipovodňových vozíkov pre potreby dobrovoľných hasičských zborov. Za účasti zástupcu primátora Galanta Petra Závodského, riaditeľa HaZZ v Trnave Vojtecha Vlakoviča, generálneho sekretára Dobrovoľnej požiarnej ochrany Vendelína Horvátha, predstaviteľov miestnej samosprávy a členov hasičských zborov si z rúk podpredsedu vlády a ministra vnútra Róberta Kaliňáka prevzali kľúče od vozíkov dobrovoľní hasiči z týchto dvadsiatich miest a obcí trnavského kraja:
Čierna Voda, Čierny Brod, Dolný Chotár, Horné Saliby, Sládkovičovo, Šintava, Trstice, Vinohrady nad Váhom, Banka, Drahovce, Moravany nad Váhom, Piešťany, Vrbové, Kľačany, Cífer, Horné Orešany, Hrnčiarovce nad Parnou, Križovany nad Dudváhom, Smolenice a Šúrovce.
Protipovodňové vozíky majú mestám a obciam pomôcť v krízových situáciách a dá sa povedať, že majú k dispozícii účinnú zbraň na boj proti veľkej vode. K protipovodňovej výbave tak obciam pribudla osvetľovacia technika, mobilné povodňové bariéry, kalové čerpadlo,náradie, generátor elektrickej energie a plávajúce čerpadlo. Jeden vozík poskytuje mobilné bariéry v celkovej dĺžke 40 metrov a manipulácia s ním je vďaka rozmerom jednoduchá. Konštrukcia vozíka zároveň umožňuje ľahkú dopravu z miesta na miesto.
Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Hlavným kritériom pre výber lokalít na umiestnenie techniky bola analýza povodňových rizík a databázy zásahov hasičov a záchranárov. Preto do 621 najohrozenejších obcí smerujú v týchto mesiacoch protipovodňové prívesné vozíky. Finálnu podobu zoznamu spolu s celým projektom schválila Európska komisia v marci 2015. Hodnota jedného vozíka je zhruba 14 000 Eur, pričom projekt Aktívne protipovodňové opatrenia prinesie na miestnej, regionálnej a národnej úrovni špeciálne vybavenie na boj proti povodniam v celkovej hodnote 63 miliónov Eur. Viac ako desaťnásobok tejto sumy, teda 707 miliónov Eur pritom predstavujú škody, ktoré na Slovensku spôsobili povodne v rokoch 2004-2013.
Zo slávnostného odovzdávania protipovodňových prívesných vozíkov prinášame foto a videoreportáž.
Na takéto veci by sa nemala používať hasičská technika. Je to iba vypočítavosť niektorých ľudí. Na takéto zásahy maju vodárne a kanalizacie špecialnu techniku /vozidlo CAK/, ale to by bolo potrebné zaplatiť. Keď sa niekomu doma upchá žumpa alebo kanalizác 31-03-2015 15:46:31: Hasiči DHZO Pobedim na nedeľnom zásahu