Otvorenie moderného výcvikového centra Canispol Slovakia pre služobných psov a kynológov
MVSR |MM| Štvornohí profesionáli a ich inštruktori budú trénovať a pracovať v novom prostredí. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky otvorilo 16. februára 2016 v Bratislave stredoeurópske výcvikové centrum Canispol Slovakia. Areál poskytne pre služobných psov lepšie podmienky pre ich výcvik, ustajnenie a veterinárnu starostlivosť. Projekt vybudovania centra bol financovaný Programom švajčiarsko-slovenskej spolupráce.
Budovanie, rekonštrukcia a nákup techniky
Nová výcviková hala, koterce pre viac ako päť desiatok psov, rekonštrukcia veterinárnej ambulancie a ubytovacích priestorov pre frekventantov, nákup modernej techniky a vybavenia. To je len časť z projektu Zlepšenie pripravenosti záchranných zložiek MV SR, v rámci ktorého putovali financie aj pre potreby služobných a záchranárskych psov. „Postavenie služobných psov a ich inštruktorov má nenahraditeľné miesto v Policajnom zbore SR. Len za minulý rok zasahovali vo viac ako 20 000 prípadoch. Nepátrajú iba po návykových a nebezpečných látkach, ale aj po ľuďoch, ktorým mnohokrát zachránili život. Nielen ľudia, ale aj zvieratá v službe ministerstva vnútra si zaslúžia kvalitné podmienky na prípravu a prevenciu. Verím, že sa im bude v nových priestoroch páčiť a že sa svojim psovodom za to odvďačia oddanosťou, poslušnosťou a nasadením,“ povedal podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Súčasťou projektu sú aj spoločné školenia slovenských psovodov so Záchranárskym útvarom armády Švajčiarskej konfederácie zamerané na pátranie v teréne, v ruinách a nočné cvičenia v zrúcaninách.
Celoživotný výcvik pre štvornohých záchranárov
Služobné psy sa v špeciálnej kynológii zameriavajú na záchranárske práce a vyhľadávanie výbušnín, omamných a psychotropných látok (drog), akcelerantov horenia, tabaku a tabakových výrobkov, mŕtvolných pachov a bankoviek. „Základný výcvik našich psov síce trvá tri mesiace, no formuje a vyvíja sa v podstate po celý ich život. Preto je veľmi dôležité poskytnúť im a ich inštruktorom čo najlepšie podmienky. Výsledky sa potom ukážu nielen na medzinárodných podujatiach, na ktorých naši členovia viackrát uspeli, ale aj v priamom nasadení,“ vysvetlil riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru Branislav Diďák.
Príbehy so šťastným koncom
Štvornohí záchranári sa nemôžu podeliť o svoje pracovné úspechy, musia to za nich urobiť ich inštruktori, s ktorými trávia nespočetne veľa času. Medzi príbehy so šťastným koncom z posledného obdobia patria tri obdivuhodné výkony. Služobná suka Jess našla v lesnom poraste nad mestom Handlová psychicky chorú ženu, ktorá bola nezvestná 36 hodín a pod vplyvom liekov a alkoholu sa chcela pokúsiť o samovraždu. Dasty vypátral v ťažko dostupnom teréne osobu nezvestnú tri dni, ktorá bola ťažko podchladená a v bezvedomí. Samotní hasiči sa k nej dostali po troch hodinách. Jedným z najčerstvejších úspešných prípadov je výkon psa Uxar, ktorý za jeden mesiac vypátral dve osoby, ktoré sa pod vplyvom silných liekov pokúšali spáchať samovraždu.
Podpora zo Švajčiarskej konfederácie
Vybudovanie a rekonštrukcia výcvikového centra je súčasťou projektu Zlepšenie pripravenosti záchranných zložiek MV SR. Projekt finančne z väčšinovej časti zabezpečil Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce vo výške 3 754 407 eur pričom na samotné výcvikové centrum bola použitá suma 1 935 580 eur. Podobné programy so Švajčiarskou konfederáciou fungujú aj pre iné rezorty a oblasti na Slovensku a taktiež v rámci iných členských štátov Európskej únie. V rokoch 2004-2014 Švajčiarska konfederácia vyplatila štátom EÚ 1 miliardu švajčiarskych frankov, na Slovensko smerovalo vyše 66 miliónov frankov.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.