Pátranie po nezvestných deťoch na Slovensku
Prezídium PZSR | Odbor komunikácie a prevencie |MM| Nezvestným deťom patrí Medzinárodný deň 25. mája (zajtra). V tento deň si ich všetci na svete pripomíname. Podľa dostupných informácií bola prvá oficiálna zmienka v Európe o tomto dni v roku 2002.
Nezvestným dieťaťom je dieťa, u ktorého nie je známe miesto pobytu, nie je páchateľom trestného činu a jeho nezvestnosť bola nahlásená na polícii. Za posledných päť rokov evidujeme ročne v priemere 1.400 nezvestných detí. Úspešnosť vypátrania je viac ako 94 percent a viac ako 75 percent nezvestných osôb je vypátraných do jedného týždňa. Za rok 2011 evidujeme 917 nezvestných detí (264 detí vo veku do 15 rokov, 653 detí vo veku od 15 do 18 rokov), z toho je vypátraných 829, čiže v pátraní je momentálne naďalej 88 detí.
Čo v prípade, že máte obavy, že Vaše dieťa sa stratilo?
V prvom rade preverte všetkých známych a prehľadajte všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať. Ak je Vaše pátranie s negatívnym výsledkom, je potrebné zistiť, čo všetko si zobralo so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. Neváhajte a oznámte nezvestnosť na najbližšom útvare Policajného zboru. Na Slovensku neexistuje žiadny časovú úsek, ktorý by vymedzoval, kedy sa od zmiznutia začína pátranie, polícia začína pátranie ihneď po nahlásení. Nezabúdajte, že pri malých alebo chorých deťoch, ktoré sú závislé od liekov je každá minúta drahá.
Prvotné kroky polície
Polícia ako prvé vypočuje oznamovateľa nezvestnosti. Je dôležité mať pripravené základné informácie o nezvestnom dieťati. Dôležité je všetko, najmä aktuálna fotografia, popis oblečenia, informácie o možných okolnostiach vzniku nezvestnosti. Často sa stáva, že rodičia zataja hádku s dieťaťom, v takýchto situáciách je však dôležitá každá informácia. Dôležité je povedať polícii o tom, či je dieťa choré, či pravidelne užíva nejaké pre jeho zdravie dôležité lieky alebo trpí nejakou poruchou. Najčastejšími príčinami nezvestnosti detí je hľadanie dobrodružstva, problémy v škole a tým obava pred rodičmi, konflikty v rodine, ojedinele ide o prípady detí ako obetí násilných trestných činov alebo nešťastnej náhody. U tých starších je často lákadlom práca a zárobok v zahraničí.
Polícia potom okamžite začne pátranie, vyrozumie všetky policajné hliadky v teréne a pripraví podmienky na zahájenie pátracej akcie. Záleží od konkrétnych okolností, koľko policajtov je hneď zapojených do pátrania, či sú k pátraniu privolaní psovodi alebo použitý vrtuľník. Taktiež polícia zaeviduje pátranie v informačnom systéme PATROS. Touto cestou sa automaticky dostáva informácia o nezvestnosti dieťaťa do všetkých krajín Schengenského priestoru.
Policajný zbor je oprávnený pri pátraní po nezvestnej osobe písomne požiadať od prevádzkovateľa telekomunikačných sietí, s predchádzajúcim súhlasom príbuzného, o lokalizáciu mobilného telefónu. Písomnej žiadosti polície sú operátori povinní bezodkladne vyhovieť.
Polícia pátra po osobách 20 rokov, ak sa počas tohto časového obdobia osoba nenájde, prípadne sa nezistia iné skutočnosti, pátranie je ukončené.
Ku každému úteku dieťaťa sa polícia stavia tak, že môže byť ohrozené jeho zdravie alebo život. Úlohou polície je čo najrýchlejšie ho nájsť a umiestniť do bezpečia.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.