Polícia odhalila obchodovanie s ľuďmi
Prezídium PZ SR |MM| Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície vzniesol obvinenie dvom občanom Slovenska za obzvlášť závažný zločin obchodovania s ľuďmi.
Doposiaľ vykonané vyšetrovanie preukázalo, že Roman L. (39 ročný) a Eduard S. (42 ročný) z okresu Nové Zámky, mali spoločne v priebehu roka 2017 páchať obzvlášť závažný zločin obchodovania s ľuďmi, zatiaľ na troch ženách. S jednou poškodenou, 28 ročnou občiankou Maďarska, sa mali zoznámiť na diskotéke v Budapešti. Druhej poškodenej, 24 ročnej Slovenke mali sľúbiť dobre platenú prácu v zahraničí a tretia, 33 ročná tiež Slovenka, mala uveriť jednému z obvinených pekným slovám o láske. Všetky tri ženy však nakoniec previezli do Rakúska, kde ich mali pod hrozbou násilia nútiť na ulici k prostitúcii a odovzdávať im všetky zarobené peniaze. Obaja muži ich mali skryte pozorovať pre prípad, ak by ženy chceli utiecť. Keď ich príkazy odmietali, mali im násilím podávať omamné látky a biť ich, bez následného ošetrenia alebo privolania doktora. Dostávať mali len suchú stravu, aj to nie pravidelne.
Vyčíslená škoda, ktorú takýmto spôsobom obvinení získali, sa zatiaľ vyšplhala až na 90.000 eur. Za obzvlášť závažný zločin im po dokázaní viny hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí od 12 do 20 rokov.
Vyšetrovateľ spracoval pre prokurátora návrh na ich väzobné stíhanie.
Obchodovanie s ľuďmi je trestný čin, pri ktorom sa človek stáva obeťou dobrovoľného alebo nedobrovoľného presunu na iné miesto, najčastejšie do iného štátu, kde je zneužívaný na rôzne formy vykorisťovania s cieľom ekonomického zisku. Na zlákanie svojich obetí obchodníci často využívajú podvodné konanie a klamstvo a po príchode do krajiny násilím, zastrašovaním alebo vydieraním nútia osobu vykonávať rôzne druhy tzv. „práce“.
Obete obchodovania s ľuďmi bývajú vykorisťované za rôznym účelom. Môže ísť o nútenú prácu (v továrni, na stavbe alebo v domácnosti), nútenú prostitúciu, nútené žobranie, nútenú kriminalitu, donútenie k sobášu či odstránenie a následný predaj ľudských orgánov. Obchodované osoby žijú v neľudských podmienkach, mnohokrát sú väznené, vydierané alebo týrané a pracujú zadarmo.
V prípade potreby neváhajte volať na telefónne číslo 112, kontaktovať políciu, slovenské veľvyslanectvo alebo konzulát. Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi je 0800 800 818.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.