Polícia prišla do Denného centra pre seniorov v Seredi
KRPZ Trnava |MM| Príslušníci polície sa v utorok 25. februára sa stretli so seniormi v Dennom centre pre seniorov v Seredi. Trnavská polícia asi osemdesitim seniorom ponúkla preventívne rady o zabezpečení svojho majetku, o tom, ako sa vyhnúť podvodom, ako sa nestať obeťou predajných nátlakových akcií. Poučili starších spoluobčanov o ochrane pred vreckovými zlodejmi či lúpežným prepadnutím. Vysvetlili im, ako sa majú bezpečne správať v cestnej premávke a ako postupovať v prípadoch, ak sa niečo stane a tiež používanie tiesňových telefónnych čísiel.
Cieľom celoslovenského preventívneho projektu Policajného zboru SR pod názvom „Bezpečná jeseň života“ je pomáhať ohrozenej skupine seniorov chrániť sa pred kriminalitou. Podvodníci a zlodeji sa často zameriavajú práve na ľudí vyššieho veku, lebo sú menej opatrní, dôverčiví a často žijú osamote. Nezriedka prichádzajú o svoje celoživotné úspory a často sú obeťami aj násilných činov, pri ktorých bývajú zranení a v horších prípadoch prichádzajú aj o život. Projekt ponúka konkrétne cesty k základným návykom bezpečného správania, ktoré majú pomôcť seniorom pri zvýšení ich vlastnej bezpečnosti pred negatívnymi sociálno – patologickými javmi.
Modelové situácie seniorom pripomenuli, ako ľahko im podvodníci a zlodeji môžu pripraviť nepríjemné životné situácie. Z osobných skúseností seniorov vyplynulo, že sa stretli s prípadmi návštevy podvodníkov, prezentujúcich sa ako zástupcovia organizácií, ponúkajúc preplatky za elektriku, plyn, prípadne neprimerane výhodné výhry. Osobné skúsenosti mali aj s krádežami vecí z neuzamknutých áut, krádežami vybavenia bicyklov a tiež s predajnými a prezentačnými akciami. Takmer každý sa podobnej akcie zúčastnil, preto dostali 10 dôležitých rád, ako sa nestať obeťou tzv. šmejdov, ktorí arogantne a za pomoci manipulácie, zastrašovania, ale aj pod hrozbou fyzického a najmä psychického nátlaku vnucujú hlavne starším ľuďom predražený a často veľmi nekvalitný tovar.
V súvislosti s pravidlami cestnej premávky na stretnutí policajti informovali seniorov o platnosti nového zákona, kedy od januára tohto roka aj chodci, ktorí sa pohybujú v obci po cestách za zníženej viditeľnosti, musia mať na sebe reflexné prvky.
Seniori sa aktívne zapájali do diskusie a spolu s pracovníčkou prevencie kriminality rozoberali aj prípady z praxe, ktoré sami zažili. Na záver každý zúčastnený dostal informačnú brožúru, závesku na dvere a leták týkajúci sa témy. (autor článku kpt. Mgr. Zita Jakubčáková, oddelenie komunikácie a prevencie KR PZ v Trnave)
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.