Poznáme držiteľku trojmiliónteho elektronického občianskeho preukazu
MVSR |MM| Trenčanka Jana Košecová je trojmilióntou držiteľkou elektronického občianskeho preukazu s čipom. Vo štvrtok 13. septembra 2018 si svoj doklad prevzala na oddelení dokladov Policajného zboru v Trenčíne. Ako pani Košecová povedala, občiansky preukaz si menila preto, lebo sa vydala a zmenila si priezvisko. O vydanie nového občianskeho preukazu požiadala 23. augusta tohto roku.
Občiansky preukaz jej na oddelení dokladov aktivovali a dostala aj čítačku. Ako trojmiliónta držiteľka uviedla, elektronické služby už vo svojom povolaní využíva a je za každý pokrok v tejto oblasti. Umiestnenie ju potešilo a prekvapilo, pretože nevedela, že ministerstvo vnútra udržiava tradíciu uctenia si "eID milionárov": prvý miliónty občiansky preukaz s čipom sme odovzdali v auguste 2015 v Malackách, druhý miliónty držiteľ o doklad požiadal v roku 2017 v Galante. Rovnako ako ako s výherkyňou z Trenčína, aj s nimi sa stretli pracovníci MV SR a od generálneho riaditeľa spoločnosti DXC Technology Slovensko /dodávateľ projektu Elektronická identifikačná karta/ Zdenka Bohmera dostali nový notebook.
Štart elektronickej komunikácie začal na Slovensku v decembri 2013, kedy MV SR začalo vydávať elektronické občianske preukazy s čipom a elektronickým podpisom. Občiansky preukaz s čipom /eID karta/ je prostriedok na zaručenú autentifikáciu jeho držiteľa v elektronickom prostredí. O detailoch bezpečného riešenia eID karty informoval prítomných novinárov Radovan Ďurana z dodávateľskej spoločnosti DXC Technology Slovensko.
V súčasnosti ju vydávame ako
- občiansky preukaz /od decembra 2013 – viac ako 3 milióny držiteľov /, pričom 45 percent držiteľov má OP aktivovaný /BOK/ a takmer 130-tisíc má aj elektronický podpis.
- elektronický doklad o pobyte pre cudzincov /od apríla 2014 - takmer 149-tisíc držiteľov/
- alternatívny autentifikátor pre cudzincov a občanov SR bez pobytu na Slovensku /od marca 2017 – vyše 750 držiteľov/
- ako doklad pre malý pohraničný styk / od júna 2015 – 6278 držiteľov/.
Ako informoval riaditeľ odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ Rudolf Hlavatý, elektronický občiansky preukaz v prostredí eHealth postupne nahradí preukaz poistenca. Je to jeden z dôvodov, prečo MV SR plánuje vydávať občianske preukazy aj všetkým deťom. MV SR vydáva ročne cca 650-tisíc elektronických OP. Vzhľadom na ďalšie rozširovanie elektronickej komunikácie sa plná penetrácia v SR predpokladá v roku 2021.
OP s čipom je po aktivácii bezpečnostným osobným kódom /BOK/ autentifikačným, čiže prihlasovacím prostriedkom do elektronickej schránky, ktoré úrad vlády /konkrétne jeho Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby - NASES/ zriaďuje na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk.
- Bez aktivovaného OP s čipom nie je možné dostať sa do schránky a teda je nemožná elektronická komunikácia. Slúži ako komunikačný prostriedok pri využívaní stoviek elektronických služieb štátu, ktoré používatelia nájdu na www.slovensko.sk.
- Výhodou e-služieb je okrem úspory času aj úspora správnych poplatkov – tie pri elektronickej komunikácii klesajú o 50 percent /najviac však do výšky 70 eur/.
Ministerstvo vnútra sprístupnilo 112 služieb z oblasti registrácie osôb a ich pobytu, matričné služby, služby národnej evidencie vozidiel, služby elektronického archívnictva, služby registra adries, živnostenského podnikania a sprístupnili sme aj služby pre elektronické poskytovanie štatistík z činnosti polície a činnosti integrovaného záchranného systému.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.