Proti týraniu zvierat ministerstvo vnútra v spolupráci s tretím sektorom pripravuje systémové opatrenia
Prezídium PZ SR |MM| Vo štvrtok 27. septembra 2019 sa na pôde ministerstva vnútra konalo pracovné stretnutie so zástupcami mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti ochrany práv zvierat a boja proti týraniu zvierat. Ministerka vnútra Denisa Saková so zástupcami pracovísk environmentálnej kriminality Prezídia Policajného zboru SR a prevencie kriminality Kancelárie ministra vnútra SR s hosťami diskutovali o aktuálnej situácii v tejto oblasti na Slovensku.
Hlavnou témou boli možnosti a systémové opatrenia potrebné na zefektívnenie boja proti týraniu zvierat.
Slovensko je často označované za jedného z najväčších nelegálnych vývozcov šteniatok v rámci EÚ, s čím, samozrejme, súvisia aj daňové úniky. Rovnako vnímame nelichotivú situáciu v rómskych osadách, kde veľmi často dochádza k prípadom trestného činu týrania zvierat.
Zo strany mimovládnych organizácií Sloboda zvierat, Zvierací ombudsman, Československý kastračný program, SOS Linka pre zvieratá v núdzi, Pomoc psíkom na východnom Slovensku a Zatúlané psíky Šaľa, ako od ľudí z praxe sme dostali množstvo zaujímavých podnetov, ktorými sa chceme zaoberať. Zároveň MV SR pripravuje opatrenia, s ktorými by verejnosť mohla byť oboznámená v dohľadnom čase.
Ministerka vnútra Denisa Saková pri tejto príležitosti vyzvala všetkých zodpovedných ľudí, ktorí sú svedkami týrania zvierat, aby o tom upovedomili políciu. Pracoviská enviromentálnej kriminality pôsobia na všetkých krajských policajných riaditeľstvách od apríla 2019.
Za environmentálnu trestnú činnosť sa v súčasnosti považuje napríklad:
- výstavba čiernych stavieb,
- ohrozenie a poškodenie životného prostredia,
- pytliactvo,
- krádež dreva,
- týranie zvierat,
- neoprávnené nakladanie s odpadmi,
- vypúšťanie znečisťujúcich látok,
- porušovanie ochrany rastlín, živočíchov, stromov a krov.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.