Protipovodňová technika bude pomáhať ďalším 55 obciam
MVSR |MM| Počasie sa na Slovensku stáva čoraz extrémnejším. Jedno z najčastejších nebezpečenstiev predstavujú prívalové dažde spôsobujúce náhle zvyšovanie hladiny potokov a riek, ktoré je charakteristické najmä po období dlhšie trvajúceho sucha. Lepšie predchádzať takýmto scenárom už dokáže aj 55 obcí z ôsmich okresov stredného a južného Slovenska, ktoré si od ministerstva vnútra prebrali prívesné vozíky s protipovodňovou technikou. Špeciálna technika je financovaná z eurofondov a jej úlohou je výrazne znížiť škody spôsobené záplavami a ochrániť ľudské životy.
Celkovo 55 starostov z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Krupina, Levice, Komárno, Nové Zámky a Šaľa si v priebehu štvrtka a piatka prebralo kľúče od protipovodňových vozíkov priamo od ministra vnútra. „Príslušníci hasičského zboru, ale aj dobrovoľní hasiči každoročne bojujú proti veľkej prírodnej sile. Nielenže zachraňujú ľudí a majetky, ale často ešte niekoľko týždňov pomáhajú obciam spamätať sa z katastrof. Verím, že protipovodňové vozíky uľahčia ich životné poslanie rovnako ako aj životy ľudí z ohrozených oblastí,“ povedal šéf rezortu Robert Kaliňák. Špeciálna technika je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie. Vozíky sa do konca aktuálneho kalendárneho roka dostanú dohromady do 621 obcí.
Dôležité súčasti techniky
Väčšine obcí ohrozených povodňami chýbala adekvátna technika umožňujúca hasičom zasiahnuť včas a zabrániť tak väčším škodám na zdraví a majetku ich obyvateľov. Dnes už majú tieto obce k dispozícii prívesný vozík, ktorého súčasťou je kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, osvetľovacie vybavenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo s vybavením, plávajúce čerpadlo, náradie a príves. Vozíky budú uskladnené priamo v obciach, čo umožní dobrovoľným hasičom zvýšiť rýchlosť a tiež kvalitu protipovodňových zásahov.
Zrážok bude pribúdať
Rozsah škôd spôsobených povodňami nie je zanedbateľný. Len v rokoch 2004 až 2013 na území Slovenska záchranné tímy realizovali viac ako 6 400 protipovodňových zásahov. V rovnakom období škody presiahli celkovú sumu 707 miliónov eur. Analýzy dlhodobého vývoja počasia predpokladajú, že v nasledujúcich desaťročiach sa veľkosť priemerných zrážok bude zvyšovať, a to najmä v oblastiach s nadmorskou výškou medzi 800 a 1000 metrami. Preto ministerstvo vnútra v rámci projektu Aktívne protipovodňové opatrenia pripravilo opatrenia, ktoré umožnia vybaviť špeciálnou veľkokapacitnou technikou aj zásahové tímy na regionálnej a tiež národnej úrovni. Vybrané zásahové jednotky tak budú vedieť efektívne pomáhať aj pri rozsiahlych záplavách doma a tiež mimo územia Slovenska.
Zoznam obcí, ktoré si vo štvrtok (15.10) a v piatok (16.10.) prevzali protipovodňové vozíky:
okres Žiar nad Hronom (7):
Bartošová Lehôtka, Bzenica, Hliník nad Hronom, Janova Lehota, Lovča, Sklené Teplice, Trnavá Hora
okres Žarnovica (8):
Žarnovica, Brehy, Hodruša-Hámre, Hronský Beňadik, Nová Baňa, Rudno nad Hronom, Tekovská Breznica, Voznica
okres Banská Štiavnica (3):
Banská Belá, Počúvadlo, Štiavnické Bane
okres Krupina okres (4):
Domaníky, Hontianske Moravce, Hontianske Nemce
okres Levice (14):
Čaka, Farná, Jur nad Hronom, Kubáňovo, Levice, Mýtne, Ludany, Nová Dedina, Plášťovce, Plavé Vozokany, Šahy, Tekovské Lužany, Tlmače, Veľké Turovce, Žemberovce
okres Komárno (4):
Čalovec, Hurbanovo, Komárno, Nesvady
okres Nové Zámky (12):
Bánov, Čechy, Gbelce, Jasová, Kamenný Most, Maňa, Nové Zámky, Palárikovo, Podhájska, Štúrovo, Šurany, Tvrdošovce
okres Šaľa (3):
Močenok, Šaľa, Vlčany
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.