Reakcia na dnešné vyjadrenia SNS k prijímaniu utečencov na Slovensko.
MVSR |MM| Dnešné vyjadrenie predsedu SNS pána Danka vnímame ako vytĺkanie politické kapitálu.
Napriek tomu, že sme malá krajina, Slovensko sa postavilo diktátu EÚ o povinných kvótach a z pôvodne zamýšľaných 1200 ľudí, ktorí tu mali prísť bez toho, aby sme si ich mohli vybrať a preveriť, Slovensko príjme len 100 sýrskych kresťanov. Kresťanov práve preto, že majú najväčší potenciál integrácie do našej spoločnosti, s čím nám pomôžu kresťanské a charitatívne organizácie.
Memorandum s Rakúskom hovorí o tom, že na Slovensku dočasne ubytujeme 500 žiadateľov o azyl z Rakúska, teda ľudí, ktorí nie sú žiadateľmi o azyl na Slovensku a po skončení azylového procesu sa vrátia naspäť do Rakúska. Je to presne to isté (dokonca lacnejšie, keďže časť nákladov znáša rakúska strana), ako humanitárne transfery, v rámci ktorých na určitý čas poskytujeme v našich zariadeniach ubytovanie, stravu a zdravotnícku starostlivosť prevažne ohrozeným skupinám (matky z deťmi) zo Sýrie a pripravujeme ich na život vo finálnej krajine, predovšetkým v USA.
Humanitárne transfery Slovensko poskytuje od roku 2008 s plnou podporou SNS, ktorá bola vo vláde. SNS nemala nijaké výhrady k humanitárnym transferom ani v tom čase, a ani v posledných rokoch, kedy ich realizujeme takmer 300 ročne. Slovensko je takýmto spôsobom solidárne s ľuďmi, ktorí skutočne potrebujú pomoc a utekajú zo svojich domov, na druhej strane vďaka tejto zodpovednej politike nemáme také integračné problémy s migrantmi, s akými sa dnes musia boriť niektoré západné krajiny.
Ubytovacie zariadenie v Gabčíkove je ako zariadenie pre azylantov využívané od roku 1994 a odvtedy ním prešli tisícky žiadateľov o azyl. V zariadení bola v posledných rokoch len utlmená táto činnosť. Naposledy tam boli žiadatelia o azyl v roku 2009, teda v roku, keď SNS bola súčasťou vlády. Nejde o žiadnu novinku ani pre Gabčíkovo ani pre STU, s ktorou má MV SR stále v prípade tohto objektu platnú zmluvu a ktorá hovorí o využívaní ubytovacích kapacít práve pre potreby azylových konaní.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.