Seniori pozor na podvodníkov
KRPZ Prešov | Polícia opakovane zaznamenáva trestnú činnosť na senioroch. Aj napriek neustálemu upozorňovaniu na opatrnosť, starší ľudia doplácajú na svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť a najčastejšie sa stávajú obeťami rôznych podvodníkov.
Posledný takýto prípad sa stal včera (16.7.2014) v obci Dlhé n/Cirochou, okr. Snina. V čase okolo 12:00 h prišli k domu 80 ročného muža a jeho manželky dve ženy, ktoré sa im predstavili ako zdravotníckepracovníčky kontrolujúceako žijú dôchodcovia.Manželom následneponúkali 200.- €ako podporu pre dôchodcov. Peniaze ale chceli rozmeniť z 500,-eurovej bankovky, aby tak zistili kde si v dome odkladajú peniaze.Po zistení miestauloženia peňazí, začali manželov zahovárať, pričom v jednej chvíli využili ich nepozornosťa zo skrinky sekretára im ukradli 6 700.- €, ktoré mali odložené v obálkach. Po získaní peňazí z domu odišli na neznáme miesto.
Podľa doterajších zistení boli ženy vysoké okolo 150 cm, vo veku 20-25 rokov, bielej pleti, s čiernymivlasmi, rozprávali slovensky. Jedna zo žien mala byť tehotná, avšak tehotenstvomohlo byť aj predstierané. Druhá žena bola štíhla.Obe boli vzhľadovo upravené, jedna v modrýchšatách, druhá v červených kvietkovaných.Mali sa pohybovať na osobnom motorovom vozidle tmavo šedej farby,nezisteného typu ani evidenčného čísla. Vo vozidle sa s nimi môže pohybovať vodič.
Polícia upozorňuje občanov, aby nedôverovali neznámym osobám a nedávali im peniaze ani neukazovali kde ich majú odložené, nech už tieto osoby uvádzajú akékoľvek dôvody. Neotvárať cudzím ľuďom a za žiadnych okolností ich nepúšťať do obydlia, ani pod zámienkou smädu, či potreby navštíviť toaletu.Páchatelia často predstierajú výhru v lotérii alebo preplatok za energie (voda, plyn, elektrina, teplo), odpočet meračov, zvýšenie dôchodkov a podobne. Svoju dôveryhodnosť zvyšujú aj falošným preukazom alebo povolením. Takéto neohlásené „služby“ cudzích osôb odporúčame odmietnuť. Aby sa občania nestali obeťou podvodu, podpisovanie dokumentov predkladaných neznámymi osobami je vhodné najskôr konzultovať s príbuzným alebo právnikom. Bezdôvodnú a v niektorých prípadoch až násilnú pomoc, o ktorú ste nežiadali radšej odmietnite. Môže byť formou podvodu, alebo cestou ako vás páchatelia okradnú. V žiadnom prípade nevyberajte hotovosť alebo cennosti v prítomnosti neznámych osôb.
Ak máte podozrenie zo spáchania podvodu, krádeže alebo vás navštívia neznáme podozrivé osoby, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na známom čísle 158.Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti. Za podvod alebo krádež hrozia až dva roky za mrežami, v niektorých prípadoch aj 10 až 15 rokov. Udržiavanie dobrých vzťahov so susedmi môže tiež pomôcť. Vhodné je poznať ich telefónne čísla, pretože do príchodu polície sú v prípade potreby bezprostrednej pomoci najbližšie.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.