Súd definitívne rozhodol, prelomový vynález v liečbe rakoviny nikdy nepatril Slovenskej akadémii vied. Dal za pravdu jeho autorom.
Ing. Filip Rázga, PhD. |MM| BRATISLAVA 08. apríla 2019 – Súd definitívne rozhodol, prelomový vynález v liečbe rakoviny nikdy nepatril Slovenskej akadémii vied. Dal za pravdu jeho autorom, ktorých chcel o vlastníctvo pripraviť dnes už bývalý štatutár Ústavu polymérov SAV.
Medializovaný spor slovenských vedcov Ing. Filipa Rázgu, PhD. a Mgr. Veroniky Némethovej, PhD. o vlastnícke práva k vynálezu, ktorý môže prelomovo ovplyvniť liečbu rakoviny mal súdnu dohru. Dnes už bývalý riaditeľ Ústavu polymérov SAV Ing. Igor Lacík, DrSc. na súde v Banskej Bystrici nakoniec v plnej miere uznal, že vynález nikdy nepatril Ústavu polymérov SAV, že patrí a vždy patril vedcom, hoci práve v dôsledku sporu, kedy sa vedci snažili domôcť spravodlivosti ich z práce vyhodil, dlhodobo očierňoval a poškodzoval ich dobré mená a kredibilitu v akademickej i vedeckej sfére, a to nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.
„Pravda je a vždy bola len jedna a za pravdu sa vždy musí bojovať, pretože tá skôr či neskôr vyjde na povrch. Napriek vedomosti, že sa nejedná o zamestnanecký vynález, pán Lacík úmyselne zavádzal média a verejnosť tvrdením opaku a vynález si v mene ústavu privlastňoval. V nadväznosti na jeho deklaráciu a snahu vynález zničiť sme boli nútení domáhať sa svojich práv pred súdom, za čo sme boli následne očierňovaní a spochybňovaní nielen pred bývalými kolegami, ale aj pred širokou verejnosťou. Právoplatné uznesenie súdu však ukončilo epochu jeho klamstiev, nakoľko pred súdom v plnej miere uznal naše vlastnícke práva, čím priznal, že Ústavu polymérov SAV vlastnícke práva nikdy nepatrili a že všetko čo vykonal v súvislosti s predmetným vynálezom a sporom o jeho vlastníctvo robil účelovo a vedome.“, povedal Filip Rázga, vedec a vynálezca.
Vo veci nezákonného ukončenia ich pracovných pomerov podali ešte pred spomínaným súdnym zmierom spolu s Veronikou Némethovou žaloby. „Moju vykonštruovanú výpoveď sa už Ústav polymérov SAV pokúsil odvolať, no napriek výzvam do dnešného dňa sa jeho údajný právny zástupca nepreukázal plnou mocou, čo vo mne celkom prirodzene vyvoláva pochybnosti a právnej čistote ich konania. Doktorovi Rázgovi naopak, Dr. Lacík prostredníctvom jeho údajného právneho zástupcu doručil písomnosť, v ktorom ho varuje pred trestným oznámením v prípade ak neupustí od medializácie a šírenia informácií o spore.“ hovorí Veronika Némethová, vedkyňa a spoluautorka vynálezu.
Spor o vynález má však aj naďalej vážne následky. Pred súdnym konaním sa totiž na pôde ústavu preukázateľne falšovali kľúčové dôkazy, ktoré mali svedčiť v prospech vedcov. Národná kriminálna agentúra preto začala vo veci trestné stíhanie. „Bez ohľadu na to, že mojim klientom boli v plnej miere uznané ich vlastnícke práva k vynálezu, bola tu snaha uviesť súd v omyl a teda sa jedná o zločin marenia spravodlivosti.“, uzatvára JUDr. Miroslav Ivanovič, právny zástupca vedcov.
Súdny zmier zaväzuje Ústav polymérov SAV k náprave protiprávneho stavu, preto v blízkej budúcnosti bude predmetný vynález prepísaný na vedcov vo všetkých registroch. Vedci sa naopak dobrovoľne zaviazali refundovať správne poplatky za započatie patentového procesu vo výške 4646,5 eur, aj napriek tomu, že boli schválené z grantových peňazí a teda Ústavu po pravde nepatria.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.