Telefonovanie za volantom môže byť nebezpečné, stačí chvíľková nepozornosť
KRPZ Košice |MM| V Košickom kraji sme za 9 mesiacov tohto roka zaznamenali 1208 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 21 osôb. Podľa analýzy dopravnej nehodovosti na území Košického kraja z tohto celkového počtu zavinili vodiči motorových vozidiel viac ako 88 % dopravných nehôd. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd zavinených vodičmi je na prvom mieste porušenie povinnosti vodiča, medzi ktoré okrem iného patrí aj telefonovanie počas vedenia vozidla, resp. nevenovanie sa plne vedeniu vozidla. Zákon o cestnej premávke jasne hovorí, že vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla. V opačnom prípade ide o porušenie povinnosti vodiča, za ktoré je možné uložiť blokovú pokutu vo výške 50 eur. Za 9 mesiacov 2016 odhalili policajti na cestách Košického kraja až 2 207 vodičov, ktorí počas šoférovania telefonovali.
Aj počas včerajšieho avizovaného spoločného výkonu služby policajtov dopravnej a poriadkovej polície, ktorí vo zvýšenej miere dohliadali na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okrese Michalovce a Spišská Nová Ves, boli odhalení 4 vodiči, ktorí používali telefónny prístroj počas vedenia vozidla. Ďalej rýchlosť prekročilo 37 vodičov, 4 vodiči neboli pripútaní bezpečnostným pásom, traja nesprávne predchádzali, dvaja vodiči sa pokute nevyhli na nesprávny spôsob jazdy, technický stav vozidla bol nevyhovujúci v 12 prípadoch. Napomenutím vybavili 6 priestupkov. Odhalili i jedného vodiča, ktorý v meste Sobrance šoféroval pod vplyvom alkoholu a „nafúkal“ 0,67 mg/l alkoholu v dychu (1,40 promile). Pokutám za porušenie pravidiel cestnej premávky sa nevyhli aj štyria cyklisti, dvaja z nich jazdili na bicykli pod vplyvom alkoholu. V záujme bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky bude polícia v kontrolách na cestách pokračovať i naďalej.
Podľa dopravných psychológov je vnímanie vodiča pri telefonovaní počas vedenia vozidla narušené, nakoľko pri telefonovaní nevníma reálny svet okolo seba. Používanie mobilu ovplyvňuje pozornosť vodiča, jeho reakcie a schopnosť ovládať vozidlo. Situácia v cestnej premávke sa neustále mení, najmä v čase dopravnej špičky, a chvíľková nepozornosť môže mať v prípade dopravnej nehody aj vážne následky na zdraví. Celý život sa môže zmeniť v zlomku sekundy. Dnešná uponáhľaná doba často núti ľudí vykonávať naraz niekoľko činností, ako napríklad vybavovanie telefonátov počas šoférovania, či písanie sms správ. Pritom si vodiči neuvedomujú, že všetko čo urobia, ovplyvňuje aj ostatných účastníkov cestnej premávky naokolo.
Odporúčania vodičom:
- počas jazdy sa plne venovať vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke
- vozidlo najprv odstaviť a až potom vybaviť telefonát
Polícia opätovne vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali jej pravidlá, boli ohľaduplní, dbali na bezpečnosť a chránili si svoje životy. Nech zodpovednosť a predvídavosť sú spoločníkmi na cestách aj počas týchto jesenných dní.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.