V Rakúsku sa rokovalo o opatreniach na zamedzenie ďalšej migračnej krízy
MVSR |MM| Vo Viedni sa v piatok 3. mája 2019 uskutočnila ministerská konferencia pod názvom Migračné výzvy pozdĺž východnej stredozemnej/západobalkánskej trasy. Rakúsko ako usporiadateľská krajina pozvalo na rokovania zástupcov krajín Salzburského fóra, taktiež ďalších európskych partnerov, ako aj predstaviteľov Západobalkánskej šestky, zástupcov Európskej komisie, Europolu, IOM, UNHCR a ďalších inštitúcií.
Ministerstvo vnútra SR na konferencii zastupoval riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislav Csémi.
Rakúsky spolkový minister vnútra Herbert Kickl definoval hlavné ciele stretnutia vo svojom úvodnom vystúpení:
- spolu s partnermi zamedziť novej migračnej kríze na Balkáne,
- apelovať na vzájomnú podporu všetkým krajinám postihnutých migračnou krízou,
- proaktívne využívať dosiaľ získané skúsenosti za účelom zabezpečenia stability a bezpečnosti v regióne.
V prvom štvrťroku 2019 výrazne vzrástol počet záchytov nelegálnych migrantov na Balkáne - v porovnaní s rokom 2018 v priemere viac ako o 68%. V Grécku čaká viac ako 70-tisíc osôb na ďalšiu cestu do Európy a v Turecku sa nachádza viac ako 4 milióny migrantov. Podľa spolkového ministra vnútra Kickla niet dôvodu na vytváranie alarmujúcej situácie, avšak potenciál vzniku novej migračnej krízy existuje. Spomenul aj kritizované kontroly na vnútorných hraniciach, pokladá ich však za spôsob prekážky pre aktivity prevádzačov nevyhnutný do času, kým nebude dostatočne chránená vonkajšia hranica.
Zástupcovia krajín Západného Balkánu informovali o prijatých opatreniach, prejavili ochotu spolupracovať so všetkými zúčastnenými krajinami pri efektívnom boji proti nelegálnej migrácii a proti prevádzačským skupinám. Najväčší problém vidia v neefektívnej návratovej politike a absentujúcej zmluvnej základne s krajinami pôvodu.
Zástupca Europolu skonštatoval, že príchody migrantov z Turecka zaznamenali pokles a nárast je zaznamenaný na trase zo západného Balkánu a preto treba posilniť kooperáciu krajín západného Balkánu a EÚ. Nevyhnutnosťou je identifikovať riziká a nebezpečenstvá formou včasnej výmeny informácií a skúseností, koordinovať vízovú politiku, a tiež zlepšiť politiku readmisie, keďže sa v dostatočnej miere nevyužívajú dobrovoľné návraty. Intenzívna spolupráca je nevyhnutná aj z dôvodu hrozby zahraničných teroristických bojovníkov.
V júli 2019 preberá Rakúsko predsedníctvo v Salzburskom fóre a hlavným cieľom bude i naďalej boj proti nelegálnej migrácii.
Šéf slovenského úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislav Csemi vo svojom vystúpení jasne deklaroval podporu Slovenskej republiky krajinám západného Balkánu pri ochrane vonkajšej hranice s cieľom udržať uzatvorenie západobalkánskej trasy, ale pri efektívnom nasadení všetkých síl a prostriedkov, ako aj aktívneho zapojenia nasadenia agentúry Frontex do operácií vzhľadom na jej nový a silnejší mandát. Vyjadril neustálu potrebu aktívnej pripravenosti a dôležitosti vysielania signálu nulovej tolerancie nelegálnej migrácii a prevádzačstvu, aby sa neopakovali chyby počas migračnej krízy v rokoch 2015/2016.
Na konferencii bolo prijaté spoločné vyhlásenie zástupcov krajín Salzburského fóra (Bulharsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Rakúsko, Slovensko), krajín západného Balkánu (Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Srbsko, Sev. Macedónsko) ako aj európskych partnerov (Dánsko,Nemecko, Grécko a Švajčiarsko). Ide o 12-bodový balík opatrení, ktorých ťažiskom sú proaktívne opatrenia zamerané na predchádzanie krízam.
Fotogaléria k článku:
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.