Voľby do Európskeho parlamentu
MVSR |MM| V sobotu 24. mája 2014 od 7:00 do 22:00 sa budú konať v poradí už tretie voľby do Európskeho parlamentu. Na základe Zmluvy o pristúpení k EÚ bude Slovensko zastupovať na pôde Európskeho parlamentu 13 z 751 zvolených poslancov.
Právo voliť zástupcov Slovenskej republiky do EP majú:
- občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú na území SR trvalý pobyt,
- občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ani na území iného členského štátu Európskej únie, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenskej republiky,
- občania iných členských štátov Európskej únie, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov, majú povolený na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a na základe vlastnej žiadosti boli zapísaní do zoznamu voličov. Žiadosť o zapísanie do zoznamu voličov bolo potrebné predložiť obci, v ktorej má občan trvalý pobyt najneskôr 40 dní predo dňom volieb (t.j. najneskôr 14.4.2014).
„V zmysle platnej legislatívy vo štvrtok 22. mája od 7.00 začína volebné moratórium, kedy je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo o koalíciách v ich prospech alebo neprospech a to slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom a televíznom vysielaní, ako aj v hromadných informačných prostriedkoch a budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a ich bezprostrednom okolí,“ informuje Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR.
Systém voľby
Voliči po príchode do volebnej miestnosti preukazujú svoju totožnosť občianskym preukazom. V prípade voľby mimo miesta trvalého pobytu sa občania preukazujú aj voličským preukazom. O ten je možné požiadať na príslušnom obecnom, miestnom či mestskom úrade podľa miesta trvalého pobytu občana najneskôr do 22. mája podľa úradných hodín. „Dovoľujeme si zase upozorniť občanov, aby si nenechávali vybavovanie voličského preukazu na poslednú chvíľu, prípadné zdržania v doručovaní poštou môžu zamedziť výkonu voľby,“ dodáva Eva Chmelová.
Oprávnení voliči dostanú vo volebnej miestnosti hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Následne označia svojho favorita spomedzi kandidujúcich politických strán a koalícií tak, že zakrúžkujú poradové číslo maximálne dvoch kandidátov.
Hlasovací lístok po vložení do obálky je potrebné následne osobne vhodiť do volebnej urny. Voličom, ktorí pre zdravotné postihnutie nemôžu sami vložiť obálku do schránky, môžu pomôcť iní voliči, nie však členovia ústredných volebných komisií.
Informácie a výsledky
V prípade otázok môžu občania využiť informačnú linku Ministerstva vnútra, ktorá je k dispozícii od 19. do 23. mája 2014 v čase od 7:00 do 15:30 a v deň volieb 24. mája od 7:00 do 22:00 na telefónnych číslach: 02/4859 2312 2312 a 02/4859 2313 2313.
Výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú zverejnené v nedeľu 25. mája 2014 po 23. hodine.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.