Vyhodnotenie pôsobenia slovenských policajtov v Chorvátsku počas leta
Prezídium PZSR |MM| Projekt „Bezpečná turistická sezóna - TOURS 2015“ aj tento rok potvrdil opodstatnenosť a efektívnosť v rámci spolupráce slovenských a chorvátskych policajtov. Po úspešnom pôsobení slovenských policajtov v Chorvátsku v rokoch 2008 až 2014 sa projekt realizoval aj v letnej sezóne tohto roka.
Na základe podpísanej Dohody medzi vládou Chorvátskej republiky a vládou Slovenskej republiky o policajnej spolupráci a vykonávacieho protokolu medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky o spolupráci počas letnej turistickej sezóny vyslala slovenská polícia do Chorvátska celkovo osem policajtov (v dvoch turnusoch po štyroch, pričom striedanie bolo realizované po mesiaci pôsobenia).
Miesto pôsobenia: Primorsko – goranské policajné riaditeľstvo v Rijeke, Policajná stanica Crikvenica
Policajti slúžili spoločne s chorvátskymi kolegami prevažne osem hodinové služby, pričom vykonávali pešiu hliadkovú činnosť v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Selce, Krk, Baška. Spoločné služby vykonávali aj s dopravnou políciou na cestách v oblasti Crikvenickej riviéry. V prípade potreby, a na základe žiadosti chorvátskej polície boli k dispozícii policajným staniciam v regióne Kvarnerského zálivu a Istrie (oblasť Severného Jadranu). Policajti mali pridelený jeden služobný telefón, ktorý bol 24 hodín k dispozícii slovenským turistom.
Pôsobenie slovenskej polície v oblasti Primorsko–goranského policajného riaditeľstva prinieslo pozitívnu odozvu v miestnych štruktúrach chorvátskej polície (za výraznú pomoc pri riešení prípadov spojených s občanmi SR – ako obete aj páchatelia trestnej činnosti), a taktiež u slovenských turistov, ktorí dovolenkovali v oblasti Kvarnerského zálivu. Vedenie policajnej stanice Crikvenica poskytlo všetky potrebné podmienky na výkon služby slovenských policajtov tak, aby boli pripravení kedykoľvek pomôcť slovenským turistom v núdzi v celej oblasti severného Jadranu. Kooperácia medzi slovenskými a chorvátskymi policajtmi bola na vysokej profesionálnej úrovni. Chorvátska polícia ocenila predovšetkým ochotu a obetavosť slovenských policajtov pri riešení rôznych prípadov, ich profesionalitu a vynikajúcu znalosť chorvátskeho jazyka.
Miesto pôsobenia: Splitsko–dalmatínske policajné riaditeľstvo – policajná stanica Makarska
Slovenskí policajti pôsobili v obľúbenej rekreačnej oblasti s vysokou koncentráciu slovenských turistov – turistické strediská Makarska, Baška Voda, Brela, Tučepi, Podgora, Omiš, Bol. Policajti slúžili podľa rozpisu spoločne s chorvátskymi kolegami v mestách Makarska, Omiš, Tučepi, Baška Voda, Podgora, ostrov Brač a letisko Split. Aj v tejto oblasti mali policajti k dispozícii služobný telefón, ktorý slúžil 24 hodín denne na prijímanie hovorov od slovenských občanov, ktorí potrebovali pomoc polície v Chorvátsku.
Pôsobenie slovenskej polície v oblasti Splitsko-dalmatínskeho policajného riaditeľstva prinieslo pozitívnu odozvu v miestnych štruktúrach chorvátskej polície a taktiež u slovenských a českých turistov, ktorí dovolenkovali v najnavštevovanejšej oblasti – Makarska a okolie. Vedenie policajnej stanice Makarska poskytlo všetky potrebné podmienky na výkon služby slovenských policajtov tak, aby boli pripravení kedykoľvek pomôcť slovenským turistom v núdzi. Kooperácia medzi slovenskými a chorvátskymi policajtmi bola na vysokej profesionálnej úrovni. Chorvátska polícia ocenila predovšetkým ochotu a obetavosť slovenských policajtov pri riešení rôznych prípadov, ich profesionalitu a vynikajúcu znalosť chorvátskeho jazyka.
Prípady pomoci policajtov turistom:
V období od 01.07. do 31.08.2015 riešili slovenskí policajti v Chorvátsku celkovo 272 prípadov pomoci slovenským turistom. Okrem toho policajti poskytovali informácie občanom pri osobnom kontakte počas hliadkovej činnosti, tie sa do celkového počtu nezapočítali. Týkali sa predovšetkým právnej úpravy parkovania vozidiel, priestupkov v doprave a postupu ich riešenia, dislokácie rôznych úradov, stanice prvej pomoci, pošty, bánk, riešenia poistných udalostí, opráv a odťahov vozidiel a podobne. (hliadky boli oslovované slovenskými, českými ale i inými zahraničnými turistami a vo veľkej miere i lokálnou populáciou).
Počas letnej turistickej sezóny 2015 pri dopravných nehodách na chorvátskych cestách zomrel jeden Slovák (2014 – 0). Pokračoval trend z predchádzajúcich rokov, že slovenskí turisti jazdili na chorvátskych cestách bezpečne.
Najčastejšie riešené prípady:
- strata cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti,
- straty kľúčov od vozidla a privolanie asistenčnej služby na otvorenie vozidla,
- ohlasovacia povinnosti občanov SR pri ubytovaní v Chorvátsku,
- dopravné priestupky slovenských občanov v HR (predovšetkým nesprávne parkovanie v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla),
- dopravné nehody s účasťou slovenských turistov,
- krádeže dokladov, finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov,
- riešenie problémov s ubytovaním – nespokojnosť s ubytovaním, neochota zaplatiť za poskytnuté služby,
- poškodenia motorových vozidiel slovenských občanov (na verejných parkoviskách),
- riešenie problémov pri vrátení prenajatých motoriek a lodí,
- narušovanie verejného poriadku turistami, vo veľkej miere hlavne pod vplyvom alkoholu.
Najzávažnejšie riešené prípady:
- asistencia pri riešení prípadov zadržania slovenských občanov v turistických strediskách s omamnými a psychotropnými látkami;
- asistencia v prípade stratenej slovenskej občianky v meste Rovinj;
- osobná asistencia v prípade náhleho úmrtia slovenskej občianky na pláži Baška Voda
- telefonická pomoc slovenskému občanovi, ktorý bol zadržaný s chladnými zbraňami na hraničnom prechode zo Slovinska do Chorvátska;
- telefonická pomoc slovenskému občanovi, ktorý bol zadržaný s fotokópiou OP bez iných dokladov na hraničnom prechode zo Slovinska do Chorvátska;
- na požiadanie konzula preverenie zadržania a poskytnutie informácií o slovenských občanoch, ktorí boli zadržaní a daní do väzby za trestný čin útoku na verejného činiteľa;
- osobná asistencia pri vypočúvaní slovenského občana, ktorý bol zadržaný pri vlámaní do rodinného domu;
- súčinnosť pri zadržaní skupiny slovenských občanov, ktorí vykrádali motorové vozidlá v Poreči;
- telefonická pomoc v dvoch prípadoch totálnej škody na vozidlách slovenských občanov (dopravná nehoda a požiar na vozidle);
- asistencia v prípade smrteľnej dopravnej nehody, do vozidla slovenského občana narazil motorkár, ktorý na mieste zomrel;
- osobná asistencia pri vypočúvaní slovenských občanov, ktorí boli zadržaní pri krádeži motorov z lodí;
- telefonická pomoc slovenským občanom v súvislosti s utopením slovenského občana v meste Gradac;
- telefonická pomoc slovenskému občanovi, ktorý bol fyzicky napadnutý a bolo mu spôsobené ťažké ublíženie na zdraví;
- pomoc slovenskému občanovi ihneď po nehode, zrážka motocykla a osobného auta pri ktorej zomrel slovenský občan vodič motocykla.
V ďalších prípadoch išlo predovšetkým o pomoc slovenských policajtov pri komunikácii (tlmočení) medzi chorvátskou políciou, súdmi a slovenskými turistami (prípadne turistami z iných krajín), asistencia pri policajných a súdnych úkonoch a pod.
Cieľom projektu „TOURS 2015“ bolo zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich na Jadrane, poskytnúť slovenským turistom pomoc a asistenciu počas tranzitu cez územie Chorvátska, predchádzať a riešiť prípadné incidenty, ktorých účastníkmi boli slovenský turisti. Službu vykonávali policajti vo svojich policajných uniformách vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi. Služby boli realizované formou pešej resp. motohliadky spoločne s jedným resp. dvoma policajtmi z policajnej stanice a tiež boli zapájaný do služieb na mori a aj na letisku.
Záver:
Slovenskí policajti pôsobiaci v Chorvátsku svojou profesionalitou dokázali, že projekt spoločných slovensko – chorvátskych policajných hliadok je mimoriadne efektívny a prínosný pre slovenských turistov a aj pre chorvátsku políciu.
Počet prípadov pomoci turistom svedčí o skutočnosti, že hliadky slovenskej polície v Chorvátsku si vybudovali silnú dôveru slovenských turistov pri riešení problémov a krízových situácií na Jadranskom pobreží. Počet prípadov, kde slovenskí policajti pomáhali osobne, je dôkazom správneho výberu lokality pre činnosť slovenských policajtov. Vysoká profesionalita slovenských policajtov, ich výborná znalosť chorvátskeho jazyka a chorvátskych právnych noriem vyústila do ich kvalitnej a efektívnej praktickej činnosti pri riešení prípadov pomoci občanom SR. Činnosť slovenských policajtov v Chorvátsku zvýšila pocit bezpečnosti slovenských turistov v Chorvátsku, pričom v mnohých prípadoch hliadky slovenskej polície podporili a zastúpili činnosť ZÚ SR v Záhrebe vzhľadom k tomu, že sa na nich slovenskí turisti obracali s najrôznejšími problémami, ktoré sa niekedy netykali práce chorvátskej polície a boli k dispozícii priamo na mieste, kde sa mimoriadna udalosť slovenským turistom stala. Vlastná skúsenosť slovenských policajtov s projektom v minulých rokoch priniesla vyššiu kvalitu ich činnosti a efektívnejšiu pomoc pre slovenských turistov aj chorvátsku políciu.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.