Výsluhové dôchodky príslušníkov bezpečnostných zložiek by sa mali zdvihnúť asi o 60 centov za každý odslúžený rok
MVSR |MM| Vláda na rokovaní v stredu 6. marca 2019 schválila návrh novely zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú na základe tohtoročného plánu legislatívnych úloh vypracovalo ministerstvo vnútra. Zámerom je v rokoch 2019 až 2021 zmeniť mechanizmus zvyšovania dávok výsluhového, invalidného, vdovského, vdoveckého a sirotského výsluhového dôchodku, ktoré sú uhrádzané z osobitných účtov.
- Výsluhový dôchodok sa v rokoch 2019 až 2021 bude zvyšovať stanovenou pevnou sumou, ktorá sa vypočíta ako podiel 2 % z priemernej sumy starobného dôchodku vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, v ktorom sa zvýšenie realizuje, zaokrúhlenej na celé euro smerom nahor a čísla 15, čo zodpovedá dobe trvania služobného pomeru 15 rokov, ktorá bola potrebná na vznik nároku na výsluhový dôchodok, kde výsledok podielu sa zaokrúhľuje na desať eurocentov smerom nahor a pre stanovenie pevnej sumy zvýšenia sa výsledok podielu ďalej vynásobí počtom skutočných rokov doby trvania služobného pomeru (napr. priemerná suma starobného dôchodku vykázaná Sociálnou poisťovňou ku dňu 30.06.2018 bola v sume 432,7650665 eur, pričom 2 % z tejto sumy je suma 8,65530133 eur, táto suma sa zaokrúhli na najbližšie celé euro smerom nahor na sumu 9,00 eur, táto sa potom delí číslom 15, pričom výsledok je suma 0,60 eur, v tomto prípade sa výsledok nezaokrúhľuje a táto suma sa násobí počtom rokov doby trvania služobného pomeru; pri dobe trvania služobného pomeru 15 rokov je suma zvýšenia 9,00 eur).
- Invalidné, vdovské, vdovecké a sirotské výsluhové dôchodky sa v rokoch 2019 až 2021 budú zvyšovať pevnou sumou, ktorá je 2 % z priemernej sumy starobného dôchodku vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, v ktorom sa zvýšenie realizuje, zaokrúhlenej na celé euro smerom nahor.
Výška zvýšenia sa viaže na kombináciu princípov solidarity a zásluhovosti; princíp zásluhovosti sa prejaví u tých poberateľov výsluhového dôchodku, ktorých služobný pomer trval viac ako 15 rokov.
"Dohodli sme sa s ministerstvom financií, že valorizácia sa odvíja od priemerného mesačného civilného dôchodku," povedala po rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková
Nový model sa bude týkať policajtov, hasičov, Horskej záchrannej služby, vojakov, colníkov, príslušníkov Národného bezpečnostného úradu aj Slovenskej informačnej služby.
Návrhom zákona dochádza aj k doplneniu ustanovení zákona vyplývajúcich z potrieb aplikačnej praxe, ktoré sa týkajú lekárskej posudkovej činnosti tak, aby v rámci kontroly bodového ohodnotenia služobného úrazu na účely náhrady za bolesť a náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia bolo umožnené vykonať aj prípadnú zmenu tohto bodového ohodnotenia.
Návrh zákona by mal nadobudnúť účinnosť 31. mája 2019, a to z dôvodu, aby podľa nového navrhovaného valorizačného mechanizmu dôchodkových dávok výsluhového zabezpečenia pre roky 2019 až 2021 bolo možné po prvýkrát valorizovať dávky výsluhového zabezpečenia priznané a vyplácané do 30. júna 2019 v termíne 1. júla 2019.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.