Živelné pohromy ako XAVER nás budú ohrozovať stále častejšie.
Príroda znovu aj nám Európanom ukázala, aká krutá dokáže a že ľudská sila je na poradenie si s ňou stále prislabá.
Ešte pred desiatimi rokmi sme sa na zábery súčasnej spustošenej časti kontinentu, kde orkán XAVER bolo cítiť najintenzívnejšie, s úľavou pozerali v spravodajstve zo zahraničia, väčšinou z USA a Karibskej oblasti.
Dnes sa na takto drasticky zmenené počasie a prírodné živly spôsobujúce mimoriadne škody nielen na majetku, ale žiaľ aj na zdraví a životoch ľudí, musíme intenzívne pripraviť. Napríklad kladením maximálneho dôrazu na rozloženie záchranárov, ich technické vybavenie a možno aj logistiku, ktorá v prípade hlavne náhlych udalostí umožní záchranárske tímy čo najúspešnejšie presúvať z miesta na miesto.
Nie je najšťastnejšie, že v oblasti napr. tranzitných komunikácií cez krajinu a to rýchlostnej komunikácie R1 a diaľnice D1, sa záchranárske strediskorozsahu Gabčíkovskej Centrálnej záchrannej služby nenachádza. Je to na škodu veci, pretože práve zo stredu Slovenska by zásahy záchranárov boli nepochybne najoperatívnejšie.
Možno je to priestor na úvahu pre Ministerstvo Vnútra SR, pod kompetenciu ktorého spadá zriadenie takéhoto centra a v prípade živelných udalostí záchrana ľudí a majetku všeobecne.
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.